Reklama

Amfiteatr Sochaczew: i co dalej, muszelko?

08/08/2017 15:07

No i jest kłopot. Budowa nowego amfiteatru na Podzamczu miała być (a może jeszcze ma) chyba najważniejszą inwestycją władz Sochaczewa tej kadencji. To dlatego w informacjach upublicznianych przez samorząd ryzyko niepowodzenia projektu, które zdaje się narastać, jest skrzętnie skrywane. A fakty są takie, że wniosek o dofinansowanie tego zadania ze środków Unii Europejskiej kwotą 3,5 milionów złotych nie dostał się do grona zwycięskich projektów. Mimo wszystko władze miasta licząc na te pieniądze „w drugim rozdaniu”, ogłosiły przetarg na budowę amfiteatru. Niestety, jedyny wykonawca, który stanął do przetargu, wycenił inwestycję na blisko 5 milionów więcej, niż mogłoby dać miasto. I to ten kłopot.

 

Reklama

Pamięta czasy głębokiego PRL-u, pamięta największe gwiazdy polskiej muzyki rozrywkowej na swoich deskach i tłumy mieszkańców wokół siebie. Niegdyś chluba tego miasta, osadzona w standardach komunistycznego budownictwa, z czasem traciła na wizerunku i dobremu postrzeganiu. Remontowana doraźnie, w końcu, po wyprowadzeniu z Podzamcza Dni Sochaczewa, nie remontowana w ogóle, dziś straszy pustką i tragicznym stanem estetyczno-technicznym, stojącym w dużym i nieprzyjemnym kontraście z odnowionym wzgórzem zamkowym.

Nic nie zmienia jednak faktu, że nadal pozostaje wyraźnym znakiem, symbolem, wskazaniem serca rekreacyjnego sochaczewian, którzy z żalem, ale i sentymentem patrzą na to zaniedbane miejsce każdego dnia. Burmistrz Piotr Osiecki najwyraźniej zdaje sobie z tego sprawę i choć to on odpowiada za opustoszenie muszli ze wszelkiego życia, dziś stara się za wszelką cenę to życie przywrócić. Droga to jednak wyboista i pod górę.

Reklama

Opracowany przez biuro Heinle Wischer und Partner Architekci na zlecenie ratusza projekt zagospodarowania terenów nad Bzurą, wraz z budową nowego amfiteatru i widowni, jest nowoczesny, odważny i pełen rozmachu. Projektanci słusznie założyli, że inwestycja może diametralnie zmienić oblicze naszego miasta i zmienić jego postrzeganie przez mieszkańców, podnosząc komfort ich codziennego życia w Sochaczewie. Założono najwyższe standardy, również materiałowe. A to, poza efektem „łał”, oznacza duże, bardzo duże koszty, z udźwignięciem których każdy samorząd miałby spory kłopot. Dlatego powodzenie wniosku o dofinansowanie zadania ze środków Unii Europejskiej kwotą 3,5 miliona złotych miało wręcz strategiczne znaczenie.

Wniosek wylądował na szóstej pozycji pod kreską, czyli budowa amfiteatru w Sochaczewie nie otrzymała dofinansowania. Ratusz nadal liczy na te środki, gdyż często zdarza się, iż po rozstrzygnięciu przetargów na wykonanie dofinansowanych projektów, inwestycje kosztują mniej niż zakładano, w związku z czym Mazowiecka Jednostka Wdrażania Projektów Unijnych do dyspozycji zyskuje dodatkową pulę zaoszczędzonych w ten sposób pieniędzy, które przydziela wnioskom nie zakwalifikowanym w pierwszym rozdaniu kolejno według liczby przyznanych punktów. Szansę na powodzenie w tym drugim rozdaniu zmniejsza jednak fakt, że Sochaczew jest na dość odległej pozycji i o spore pieniądze się stara.

Reklama

Perspektywę budowy amfiteatru oddalił dodatkowo wynik ostatniego przetargu na to zadanie. Ogłaszając go, Urząd Miasta założył, że zdoła uzbierać na sfinansowanie inwestycji w latach 2017 – 2018 w sumie 8,5 miliona złotych (środki własne plus te 3,5 miliona, na które nadal liczy z UE). Do przetargu stanęła tylko firma Strabag z Pruszkowa, która wyceniła realizację projektu ma 13,2 miliona złotych. To zdecydowanie więcej niż ma (a raczej myśli, że ma), miasto.

Burmistrz Osiecki ma więc dziś prawdziwy, twardy orzech do zgryzienia. Obiecał przecież mieszkańcom powrót Dni Sochaczewa na Podzamcze w 2018 roku. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, ratusz myśli o pewnych zmianach w projekcie, które pozwolą obniżyć koszty, ale nie nadszarpią jakości inwestycji. – Tak, analizujemy w tej chwili wszystkie elementy tego zadania. Tak ważna i duża inwestycja wymaga rozwagi, z doświadczenia wiem, że pośpiech nie jest tu wskazany. Na pewno jednak pracujemy nad tym, by projekt został zrealizowany – powiedziała nam, dość dyplomatycznie, Joanna Niewiadomska-Kocik z Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji Urzędu Miasta.

Reklama

Jednym zdaniem, plany są, chęci są, tylko pieniędzy nie ma i nie wiadomo, kiedy się znajdą. 


Projekt nowego amfiteatru mogą Państwo zobaczyć TUTAJ



Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    jerzyk2205 2017-08-22 14:57:51

    Racja @jarl, mam inne poglądy niż trolle na temat trollowania. Aby to zrozumieć proponuję spróbować konstruktywnej polemiki bez ukrywania personaliów. Ale, żeby do tego dojrzeć potrzeba poważnego traktowania edukacji i pracy nad sobą zamiast anonimowego kozaczenia i marnowania swojego czasu na tym forum.Gall anonim (jarl) o sobie: Jestem tu aby was trolować .
    Wy tego nie rozumiecie i wciągacie się w dyskusję .
    Ja mam ubaw, a wy ?Czy kogoś o takiej młokosowatej samoocenie i intencjach można traktować poważnie?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    wbienko 2017-08-22 08:59:14

    @jarl Szkoda, że nie widzisz, że wielu odzywających się na tym forum nie odnosi się do faktycznie omawianego tematu lub spraw z nim związanych, tylko atakuje ad prersonam. Mało tego atak ten traktują jako swoistą misję więc Twoja mowa o braku dyskusji nie jest prawdziwa, bo im nie chodzi o dyskusję.I a'propos dyskusji - nie zauważyłem @jarl, abyś odniósł się jednym zdaniem do tematu amfiteatru, ale piszesz, że nie będziesz kontynuował dyskusji "Z WAMI". Taka trochę pusta ta dyskusja, więc może faktycznie - idź i żyj pięknie.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    jarl 2017-08-21 21:26:25

    Krytykując innych samemu można zostać skrytykowanym. Jak widać powyżej, krytykować mogą tylko najwybitniejsze jednostki z tego portalu. Każdy kto się z nimi nie zgadza jest trollem,  pięciojedynkowym gołębiem szachistą lub dziennikarzem na usługach burmistrza. Co do trolowania, to wam to wychodzi najlepiej. I nie wiem komu za to płacą. Wam, czy waszym przeciwnikom, choć jak tu zaglądam to was częściej można spotkać i to wy najwięcej wylewacie hejtu.  Jak ktoś z wami rozmawia i ma odmienne poglądy to piszecie ze jest płatnym trollem. Jak nie odpowiada na wasze posty, to piszecie ze nie ma argumentów. Powiem wam krótko.Dyskusja z wami nie ma najmniejszego sensu i dlatego jesteście tu sami. Forum istnieje tylko teoretycznie i to dzięki stałym użytkownikom i wybitnym specjalistom od wszystkiego, za których się uważacie. Życzę miłej polemiki. I nie liczcie, że będę kontynuował dyskusję z wami. Życie jest zbyt piękne aby tracić na Was więcej czasu niż zajęło mi napisanie tego postu.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo e-Sochaczew.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama