Władze miasta proponują zmianę nazwy ulicy Hanki Sawickiej na Ryszarda Kaczorowskiego. Chcą w ten sposób uczcić pamięć Ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie. Radni podejmą decyzję w tej sprawie na najbliższej sesji 23 czerwca br.
Zmiana nazwy ulicy podyktowana jest chęcią uczczenia pamięci ostatniego prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej na Uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego. Dodatkowo uzasadnia ją fakt, że ten honorowy harcmistrz RP nosi tytuł Honorowego Obywatela Sochaczewa. Doceniając ogromny autorytet i działalność Ryszarda Kaczorowskiego, a także Jego związki z naszym miastem, w 2013 roku z inicjatywy Hufca ZHP w Sochaczewie i przed jego siedzibą przy ul. Hanki Sawickiej stanął pomnik Ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie. Ryszard Kaczorowski zginął tragicznie 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie smoleńskiej.
Pełen tekst uchwały o zmianie nazwy ulicy wraz z uzasadnieniem w załączeniu.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Metasekwoja ,uważasz że ulica należy się temu co młodo zginął ?A ten co zginął staro już nie zasługuje?
@metasekwoja,jedni ginęli,drudzy opływali w luksusy,this is life,Polskie rządy ,Prezydenci,Premierzy na uchodźctwie,niezbyt dobrze zajmowali sie swoimi rodakami po zakończeniu II wojny swiatowej,Generałowie tacy jak Maczek,Anders,Sosabowski, oficerowie,podoficerowie,szeregowcy,wielce zasłużeni ,nie zostali docenieni i usatysfakcjonowani najmniejszymi nawet rentami wojennymi przez rząd Wielkiej Brytanii,Anglicy uważali że to właśnie ten Polski Rząd na uchodźctwie winien im płacić,(i mieli rację Angole),wybitni dowódcy zostali barmanami,tapicerami,magazynierami,po wojnie Rząd Holandii przyznał specjalną rentę Gen. Maczkowi,za zasługi w wyzwoleniu,Polacy wyzwalali bez wielkich strat wśród ludności cywilnej,Anglicy i Amerykanie potrafili nalotami zniszczyć miasto i spowodować wiele ofiar wród tubylczych cywili,ale to już historia odległa
Prezydent Kaczorowski nie był socjalista ani komunistą . Miał pochodzenie szlacheckie dobrze mu się wiodło w przedwojennej Polsce. Ale to była Polska skrajnej biedy, analfabetyzmu. Byli ludzie , którzy chcieli to zmienić. Dziali w partiach socjhalistycznych czy nawet komunistycznych. I wielu z nich oddało za to te wiarę swoje młode życie. Hanka została zamordowana gdy miała 26 lat. Prezydent dożywała swojego długiego wieku w luksusach.
Że mając 26 lat umarła. Chociaż mogła żyć. Zastanawiam się - za co? I czy było warto? (Dla przypomnienia - myślę o Hance Sawickiej). To co zrobiono później. Ta ideologia którą dorobiono. - Do celów politycznych wykorzystano śmierć młodej kobiety. Ale to chyba nie umniejsza tego, że próbowała walczyć i pomagać innym w czasie wojny. A piosenka idealnie, moim zdaniem, pasuje do tamtych czasów. Stała pod drzewem. Jak wielu innych. Ale nie biernie. Wiedząc na co się naraża, dokonała wyboru. I za to zapłaciła. Już choćby za to. Zasługuje na szacunek i pamięć.
@gaj no i co? laska do dziabania i co z tego wynika?
A może mejsce kompieliska nad ,, Bzurą" tak nazwać !!
@Grabiec-zajrzałem i orzekam-była,mnie to obchodzi jak zeszłoroczny snieg.Nowopowstających ulic nie ma ,a patroni ,z jedynie słusznym zyciorysem czekają.jakbym poszperał to pewnie znalazłbym haki na takiego Traugutta,Staszica,Kochanowskiego, kto to był Cz. Sobolewski?wstyd dla Sochaczewa ,że nie ma Aleji Gosiewskiego,pasażu Wassermana ,a Dom Spokojnej Starości w Młodzieszynie już dawno powinien nosić imię Jadwigi-Matki Bliźniaków. W każdej miejscowości,w której krowy już nie choidzą po ulicach,powinno zmieniać się nazwy nadane od 1945 r. przez ówczesne władze-cieplna? Termiczna? Długa?Polna?-SOCHACZEW TO NIE WIOCHA,do Skierniewic niech se te nazwy przenoszą. Pan Prezydent RP. z okazji 35 lecia powstania Solidarności walczącerj,odznaczył wczoraj bojowników i kombatantów tej formacji (chociaż 99 %tych działaczy lata temu prześladowanych i reopresjonowanych,żyje biednie,przy korycie jest niewielka grupa która zawładnęła protestami), i taka Aleja 600 lecia? co to jest? kto to policzył?jakie są dowody?-zmienić na Promenada 35 lecia Solidarności Walczącej,dziękuję za uwagę
Robroy zajrzyj w swoje materiały i orzeknij czy Ona była socjalistkączy komunistką?
są ulice im H. Sawickiej w Koszalinie,Jaworznie, Jastrzębiu-Zdroju, Sochaczewie, Kaliszu, Olsztynie, Bukownie, Polkowicach, Witaszycach,Darłowie, Kępnie, Rykach, Rumi, Staszowie, Świętochłowicach, Maszewie, Łęknicy, Dźwirzynie, Biskupcu,Starachowicach, Włodawie, Siemianowicach Śląskich, Rzepinie, Zawierciu, Wałbrzychu, Łobzie,Warszawie jeszcze parę miast dzielnie się trzyma
.socjalistko-komunistka wspierająca Stalina,no taki życiorys w dzisiejszych czasach? Hanna Sawicka, właściwie Hanna Krystyna Szapiro, pseudonim Hanka (ur. 19 grudnia 1917 w Krakowie, zm. 18 marca 1943 w Warszawie) – polska działaczka komunistyczna pochodzenia żydowskiego, pierwsza przewodnicząca Związku Walki Młodych W 1935 r. została aktywistką Organizacji Młodzieży Socjalistycznej „Życie”, pozostającej wówczas pod silnymi wpływami nielegalnego Komunistycznego Związku Młodzieży Polskiej i Komunistycznej Partii Polski. W ramach konspiracji komunistycznej Hanna Szapiro była najpierw związana z organizacją młodzieżową „Spartakus” (założoną przed wojną organizacją radykalnych socjalistów, od 1938 roku przejmowaną przez komunistów). Podobnie jak inni członkowie Związku Walki Wyzwoleńczej, do którego należała, w styczniu 1942 roku formalnie znalazła się w Polskiej Partii Robotniczej, tworzonej w myśl instrukcji Stalina przez przysłaną z Moskwy drogą lotniczą specjalną grupę Marcelego Nowotki. Od jesieni 1942 roku była członkiem i kierownikiem „techniki” Komitetu Warszawskiego PPR. W czasach PRL jej imieniem nazywano ulice i szkoły. Ulice w Białej Podlaskiej (obecnie ul. Łomaska), Gdańsku (obecnie Uphagena), Kielcach (obecnie ul. Piłsudskiego), Piotrkowie Trybunalskim (obecnie Leonarda), Świdnicy (obecnie Wałbrzyska), Tarnobrzegu (obecnie ul. Dominikańska), Rzeszowie (obecnie ul. św. Mikołaja)[2], Tarnowie (obecnie św. Anny)[3], Sopocie (obecnie ul. Dębowa), Białogardzie (obecnie Najświętszej Marii Panny), Dzierżoniowie (obecnie Józefa Piłsudskiego), Kluczborku (obecnie Jagiellońska), Kościanie (obecnie ul. Anny Grątkowskiej), Bytomiu (obecnie ul. gen. Niedźwiadka-Okulickiego), Koszalinie,Jaworznie, Jastrzębiu-Zdroju, Sochaczewie, Kaliszu, Olsztynie, Bukownie, Polkowicach, Witaszycach,Darłowie, Kępnie, Rykach, Rumi, Staszowie, Świętochłowicach, Maszewie, Łęknicy, Dźwirzynie, Biskupcu,Starachowicach, Włodawie, Siemianowicach Śląskich, Rzepinie, Zawierciu, Wałbrzychu, Łobzie,Warszawie[potrzebny przypis] i w Kutnie (obecnie Wilcza)
Oczywiście miało być w "kultowych" pieszych Rajdach Szlakami Walk nad Bzurą
http://www.google.pl/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwiWlumxlNTUAhWDDpoKHUvoAL4QjRwIBw&url=http%3A%2F%2Fdzieje.pl%2Faktualnosci%2Freferendum-w-sprawie-hanki-sawickiej&psig=AFQjCNHzyv0-dqwfmbKd1XU_4jKCnQmG_w&ust=1498313902177719 "...Prowadziła pracę wydawniczą i kolportażową, niosła pomoc ludziom z getta, była inicjatorką utworzenia „Komitetu Pomocy Ofiarom Faszyzmu” "...Prowadziła pracę wydawniczą i kolportażową, niosła pomoc ludziom z getta, była inicjatorką utworzenia „Komitetu Pomocy Ofiarom Faszyzmu” 18 marca 1943 roku miało odbyć się na Starym Mieście przy ul. Mostowej spotkanie Hanki z dowódcą warszawskiego oddziału Gwardii Ludowej - Janem Strzeszewskim ps. „Wiktor” i dowódcą oddziału zbrojnego ZWM - Tadeuszem Olszewskim ps. „Zawisza”. Uczestnicy wpadli w zasadzkę gestapo. Podczas strzelaniny Tadeusz Olszewski zginął, a Jan Strzeszewski i Hanna Szapiro zostali ranni i schwytani przez gestapo. Hanna Szapiro została przewieziona na Pawiak, gdzie zmarła następnego dnia..."
Prezydent Kaczorowski to postać symboliczna. Nie jest anonimową postacią w historii Sochaczewa. Wiedzą to dobrze harcerze. Kilka razy nawet uczestniczył w "kultowych" pieszych Rajdach nad Bzurą. Uhonorowanie Jego osoby jest uzasadnione. Niestety, zawsze są z tym związane kłopoty - taka natura zmiany nazwy ulicy :(. Moim zdaniem warto, w całkowitej kontrze do przemianowania nazwy ronda Bohaterów Walk nad Bzurą 1939r.
Pisowskie władze zadecydowały o likwidacji pomiątek z czasów komunizmu. Jednym z nich jest sochaczewski poseł.
Dwie szkoły, kilka sklepów i firm, przedszkole, urząd i kilkaset ludzi będą musieli zmarnować czas i pieniądze na zmianę dokumentów i pieczątek bo jakaś banda leśnych dziadków chce coś uczcić? Mam nadzieje, że ci mieszkańcy odwdzięczą im się za to świętowanie przy urnach.
No urząd miasta przecież nie ma na co wydawać pieniędzy - a ksiądz za pokropienie komendy pewnie też za mało wziął, to go trzeba doinwestować. A tak nawiasem mówiąc, mnie też ktos moze oświecić: jakie on miał związki z Sochaczewem? Bo przyznaję szczerze, ze wiem tyle, ze siedział w UK, i tyle jego. Ale pewnie też miał tyle wspólnego co ten od ronda.....
Któremu z mieszkańców Sochaczewa jest to potrzebne? Czy poprawi to jakość życia w mieście? Po co zmieniać tę nazwę? To wygeneruje tylko koszty m.in. dla podmiotów mających stary adres. Zupełnie nieekonomicznie. Autobus nowy by się przydał...
a może przy tej okazji zmienić jeszcze kilka nazw innych ulic ,zapewne znalazło by sie bohaterów .
@metasekwoja wgooglałaś sobie co to ironia? no właśnie
A co on takiego zrobił? Siedział spokojnie za granicą? Znacznie więcej ryzykowała w swoim zyciu Hanka Sawicka.
Sekwoja wyjdz bo szkoda słów
Metasekwoja ,uważasz że ulica należy się temu co młodo zginął ?A ten co zginął staro już nie zasługuje?
@metasekwoja,jedni ginęli,drudzy opływali w luksusy,this is life,Polskie rządy ,Prezydenci,Premierzy na uchodźctwie,niezbyt dobrze zajmowali sie swoimi rodakami po zakończeniu II wojny swiatowej,Generałowie tacy jak Maczek,Anders,Sosabowski, oficerowie,podoficerowie,szeregowcy,wielce zasłużeni ,nie zostali docenieni i usatysfakcjonowani najmniejszymi nawet rentami wojennymi przez rząd Wielkiej Brytanii,Anglicy uważali że to właśnie ten Polski Rząd na uchodźctwie winien im płacić,(i mieli rację Angole),wybitni dowódcy zostali barmanami,tapicerami,magazynierami,po wojnie Rząd Holandii przyznał specjalną rentę Gen. Maczkowi,za zasługi w wyzwoleniu,Polacy wyzwalali bez wielkich strat wśród ludności cywilnej,Anglicy i Amerykanie potrafili nalotami zniszczyć miasto i spowodować wiele ofiar wród tubylczych cywili,ale to już historia odległa