Młodzi uciekają z Sochaczewa, miasto się starzeje

/ 12 komentarzy
Zdjęcia i foto: Młodzi uciekają z Sochaczewa, miasto się starzeje Interwencje i pomoc sochaczew

To są naprawdę niepokojące dane. Proces „starzenia się”, a jednocześnie zmniejszania liczby mieszkańców Sochaczewa trwa. W 2015 roku wymeldowało się z naszego miasta aż 1307 osób, co przy liczbie 414 zameldowań daje zatrważające saldo migracji – 894.

 

Niepokojące dane znajdziemy w Lokalnym Programie Rewitalizacji dla Gminy Miasto Sochaczew na lata 2017 – 2023. Zgodnie z nimi w 2015 roku w naszym mieście odnotowano: 1307 wymeldowań;  414 zameldowań; czyli saldo migracji wyniosło – 894.

Przy ogólnej liczbie zameldowanych mieszkańców 36 235 mamy 22 719 osób w wieku produkcyjnym, przy 6939 w wieku poprodukcyjnym i 6578 w wieku przedprodukcyjnym. Co poruszające, największy odsetek (nawet 30 %) osób starszych, czyli w wieku poprodukcyjnym, mieszka w centralnej części Sochaczewa, a zwłaszcza w okolicach ulic Warszawskiej, Staszica, Senatorskiej, Pokoju i Żeromskiego. Najmłodsi zaś mieszkają w Rozlazłowie.

Jak czytamy we wspomnianym dokumencie, ujemne saldo migracji odnotowywane jest w całym mieście Sochaczew. Ludzi ubywa z powodu zgonów, przede wszystkim jednak wymeldowań. Autorzy opracowania uważają, że depopulacja sochaczewian może być spowodowana sytuacją na lokalnym rynku pracy, przede wszystkim brakiem zatrudnienia dla osób z wyższym wykształceniem oraz niskie zarobki. Na odpływ mieszkańców mają też wpływać brak perspektyw życiowych i rozwojowych. Dodajmy do tego spore koszty życia, na przykład wysokie ceny wody i ścieków, małą atrakcyjność przestrzeni publicznej oraz terenów rekreacyjnych, a mamy komplet powodów.

Głównym celem Lokalnego Programu Rewitalizacji jest odwrócenie zjawiska opisanego powyżej (jak i innych negatywnych tendencji obserwowanych w mieście). Na pewno nie jest to łatwe i miejmy nadzieję, że skoro już ratusz dysponuje takim dokumentem, zdoła założone cele, w tym rewitalizację terenów nad Bzurą i rewitalizację Chodakowa w najbliższych latach przeprowadzić. Uatrakcyjnienie wskazanych miejsc może zachęcić młodych ludzi do osiedlania się w mieście.

Jak czytamy w programie, celami strategicznymi powinny tu być ograniczenie dysfunkcji społecznych, stworzenie atrakcyjnej przestrzeni  publicznej oraz „świadome i wrażliwe społeczeństwo”. By je osiągnąć władze miejskie muszą zająć się aktywizacją i reintegracją społeczno-zawodową mieszkańców, wdrażaniem i wspieraniem ekonomii społecznej, organizacją szkoleń i kursów przygotowawczych wyrównujących szanse na rynku pracy, likwidacją efektów wandalizmu, modernizacją ciągów pieszych i dróg lokalnych, rewaloryzacją terenów zieleni urządzonej, a także organizacją inicjatyw na rzecz odnowy przestrzeni, a także organizacją wydarzeń kulturalnych w obszarze rewitalizacji.

 

 

 

5
Oceń
(1 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (12)

Daniel5Daniel5
0
Wydaje mi się, ze dane przedstawione powyżej nie są prawdziwe, ponieważ nie uwzględniają Ukraińców. Jakby ich dołączył do tego zestawienia to okaże się , że liczba mieszkańców rośnie a nie maleje:)
(2017-02-21 08:47)
dragon36dragon36
+1
tu akurat nie ma się czemu dziwić ,biorąc pod uwagę sytuacje na Sochaczewskim rynku pracy itd.... to komu tu chce się żyć pracować ,mieszkać. (2017-02-21 09:05)
kacperskyykacperskyy
+2
Panie Burmistrzu dawaj Pan dane dotyczące karty mieszkańca tak opiewanej i reklamowanej przez UM. Każdy głupi wiedział, że to pomysł od czapy ale Pan sie uparł. Po takim czasie działania możemy chyba już ocenić ile wydaliśmy na tą kartę a ilu mieszkańców niezameldowanych wczesniej zdecydowało się zameldować - czyli ile do kasy włożyli podatku.

Ja już w ciemno mogę Panu powiedzieć, że z tego wyszła lipa a zrobili tylko urzędasy wyznaczeni do obsługi oraz firma która te karty produkuje - jakaś rodzina czy znajomi? Nie insynuuje, po prostu pytam. (2017-02-21 11:12)
chriss-mcdopechriss-mcdope
+2
GDZIE NIE MA KULTURY ~~ NIE MA ŻYCIA.... !!! UMIERAJCIE WIĘC , CHOĆ KOCHAM TO MIASTO!
(2017-02-21 13:12)
Janusz01Janusz01
+2
Niech PISiory jeszcze dłużej żądzą to i starzy zaczną uciekać. (2017-02-21 22:17)
suerte123suerte123
-1
Komentarz usunięty ze względu na naruszenie regulaminu. (2017-02-22 00:41)
ZlotoustyZlotousty
+5
A czemu to kogoś dziwi, że z miasta uciekają młodzi ludzie.
A co miasto, a szczególnie jego władze robią żeby ich zatrzymać? Odpowiedź każdy widzi na własne oczy.
Nic oprócz propagandy pseudo sukcesu.
Najpierw Burmistrz "muzyk" grający kiedyś w USA w barach do kotleta, a teraz "wielki sportowiec", który najchętniej odbierałby każdą inwestycję "fuszerkę" po dwa razy i zadłużał miasto na kolejne lata.
W wyniku czego nie ma w Sochaczewie żadnego zakłady pracy który dawałby pracę oraz możliwość stabilizacji finansowej młodym ludzią, a tym samym przyszłość w tym mieście. Ale za to miasto oferuję plażę miejską na której nie można się kąpać, wożą nas autobusy miejskie rodem z PRL-u, i mamy rondo imienia największego pierda historii. Już tylko czekać miesięcznicy na cześć pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej którą poprowadzi poseł Małecki oraz pomnika Tupolewa przed kościołem.
Nic tylko zostawać i umierać.
(2017-02-25 14:45)
zbigniew15zbigniew15
+2
Apel do posła Małeckiego. Dla Sochaczewa wprowadzić 1000+ (2017-02-26 11:26)
mytnickmytnick
+1
Kiedy na Placu Kościuszki był dwu dniowy piknik budek przejezdnych z hamburgerami itp. W oczekiwaniu na swoje zamówienie, zadałem pytanie właścicielowi budki. Wy tak jeździcie po całej Polsce, czy jesteście zadowoleni z utargu? "Z utargu tak, tylko nie widzieliśmy tyle ludzi tak smutnych"... (2017-03-06 08:35)
kacperskyykacperskyy
0
Apel do posła Małeckiego. Sochaczew północną dzielnica Sosnowca. Wtedy statystyki nie będą odbiegać tak drastycznie od normy w kategorii inowacje, atrakcyjna gmina, miasto, najlepsze ulice, bezrobocie i jeszcze mógłbym wyliczać ale nie chce dręczyć burmistrza. (2017-03-06 14:05)
ToTylkoJaToTylkoJa
+1
Kłamstwo! Tylu młodych ukrainców mijam codziennie w biedrące (2017-03-19 10:38)
robroyrobroy
0
co wy z tymi Ukraińcami? zatrudniają to pracują,tak samo w Anglii narzekają-pogonić Polaków,a sami za te roboty się nie wezmą (2017-03-19 17:34)
kacperskyykacperskyy
0
100% wole ukrajnców czy ruskich niz ciapatych! ukrainiec przynajmniej sie nie wysadza, nie narzuca swojej wiary, nie ginie za allaha, nie organizuje zbiorowych gwaltow na placu z wytryskiem podczas sylwestra, nie ładuje sie do basenów w ciuchach, nie trkatuje kobiet jak ostatnie szmat.., nie narzuca swojej religii..

jedziesz na ukraine czy do ruskich,,, w dupie masz czy jestes katolikiem czy prawosławnym, podobne wiary nikt ci łba za to nie utnie... a pojedz do arabusów... jedziesz i musisz nosic burki srurki nakrycia głowy bo masz szanowac ich wiare.... oni przyjezdzaja do europy i co??? zdejmuja burki bo maja szanowac nasza wiare? nie! w panstwie europejskim, tu gdzie jest twoj dom nie mozesz wejsc do sklepu z ubraniami przeznaczonymi dla kobiet bo ochroniarz mowi ze tu moga byc muzułmanki i niewierny pies nie moze ogladac ich ramion,,,.,, ja sie pytam co jest ku??? (2017-03-21 07:58)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy