O kolejach polowych na konferencji w Nieporęcie

/ 1 komentarzy / 16 zdjęć
Zdjęcia i foto: O kolejach polowych na konferencji w Nieporęcie Historia i tradycja sochaczew
+11

W poprzedni piątek, 11 października br., odbyła się kolejna z konferencji-szkoleń pt. "Koleje polowe na ziemiach polskich w okresie I wojny światowej – funkcja, znaczenie i późniejsze wykorzystanie" zaplanowanych w ramach projektu koordynowanego przez Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie wspólnie ze swą jednostką nadrzędną, Stacją Muzeum w Warszawie. Po wrześniowej wizycie w Piasecznie tym razem spotkanie zostało zorganizowane w Nieporęcie w powiecie legionowskim.

W Sali Konferencyjnej Urzędu Gminy Nieporęt licznych przybyłych gości powitali pełnomocnik Stacji Muzeum Bożena Żelazowska i Wójt Gminy Nieporęt Sławomir Maciej Mazur. Następnie przybliżono zebranym genezę, dzieje i różne aspekty funkcjonowania wybranych kolei polowych, czyli kolei wąskotorowych o uproszczonej konstrukcji, które budowane i wykorzystywane w latach I wojny światowej przez armie zaborcze walczące na ziemiach polskich, miały jednocześnie duże znaczenie dla rozwoju sieci wąskotorówek użytku publicznego, wojskowych, przemysłowych czy folwarcznych w niepodległej Polsce. Swoje referaty zaprezentowali zatem badacze tejże problematyki z różnych stron Mazowsza i Polski: Konrad Szostek z Nieporęckiego Stowarzyszenia Historycznego, Michał Budnik z wielkopolskiej Fundacji "Poznańczycy", miłośnik kolejnictwa Tomasz Jankowski, Łukasz Popowski z Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie, a wreszcie dr Ariel Ciechański z Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei w Warszawie.

Miejsce szkolenia zostało wybrane nieprzypadkowo, gdyż przez Nieporęt biegła niegdyś jedna z linii kolei polowych. Zbudowana w latach 1915-1916 przez zarząd kolei mareckiej przy pomocy niemieckich wojsk kolejowych, łączyła podwarszawski Wawer poprzez Strugę z twierdzą w Zegrzu. Straciwszy na znaczeniu po zakończeniu I wojny światowej, została zamknięta w 1923 r.

Ostatnie spotkanie w ramach przedsięwzięcia, będące jednocześnie zwieńczeniem całego realizowanego projektu, odbędzie się we wtorek, 5 listopada br., w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie. Szczegółowy program konferencji, na którą już teraz serdecznie zapraszamy, zostanie ogłoszony wkrótce.

Tomasz Karolak
Muzeum Kolei Wąskotorowej
w Sochaczewie

Fot. Marta Przygoda-Stelmach


Zadanie "Konferencje-szkolenia pn. »Koleje polowe na ziemiach polskich w okresie I wojny światowej – funkcja, znaczenie i późniejsze wykorzystanie«" zostało dofinansowane z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach programu "E.4.1. Kultura promuje partnerstwa".

 5
Oceń
(1 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (1)

wkurzonywkurzony
+1
A Kropiaczka nie było? Szkoda, na pewno powiedział by coś mądrego. (2019-10-18 11:36)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy